Jaki aparat kompaktowy zabrać na wakacje?

opublikowano 01-07-2018 12:34

Jaki aparat kompaktowy zabrać na wakacje?

W końcu wybieracie się na wymarzony urlop. Nie ważne czy to będzie rajska wyspa, miasto z piękną architekturą czy górskie szczyty, na pewno przeżyjecie wiele pięknych momentów i zobaczycie wspaniałe obrazy, które będziecie chcieli zachować na dłużej. I tu zaczyna się Wasz dylemat. Zdjęcia ze smartfona z ostatnich wakacji nie były do końca udane. Może i łatwo było je przesłać do znajomych, ale po powrocie okazało się, że na większym ekranie lub na wydrukach nie wyglądają dobrze i nie oddają tych oszałamiających widoków. Dodatkowo wielokrotnie brakowało Wam możliwości zbliżenia na fotografiach oddalonych, atrakcyjnych elementów krajobrazu.

Dlatego postanowiliśmy polecić Wam kilka aparatów, dzięki którym Wasze fotki z wakacji będą doskonałe. W artykule skupiliśmy się na aparatach kompaktowych w cenie do 2000 zł (ceny na dzień 2.07.2018). W kompaktach nie musicie martwić się dodatkowymi obiektywami, a możecie cieszyć się ich małymi rozmiarami i elastycznym dostosowaniem do zróżnicowanych potrzeb. Będziecie zadowoleni z wyższej jakości zdjęć w porównaniu do smartfonów. Jeśli jesteście bardziej wymagający i chcieliście przeznaczyć większy budżet na aparat to zachęcamy Was do skontaktowania się z naszymi doradcami, którzy z przyjemnością doradzą najlepszy model.

Dajcie też znać znać w komentarzach co sądzicie o naszym zestawieniu i jakie porównania chcielibyście przeczytać na naszym blogu. :)

 

Canon PowerShot G9 X

Nikon COOLPIX A900

Sony RX100 II

Olympus Stylus Tough TG-5

Lumix DMC-TZ80

 

Cena w chwili pisania art. 1699 zł 1699 zł 1945 zł 1905 zł 1549 zł
Matryca 20,2 megapiksela,1" CMOS BSI 20,3 megapiksela, CMOS 1/2,3 cala 20,2 megapiksela,13,2 x 8,8 mm, CMOS 12 mega pikselowa 1/2,3'' CMOS 18,1 megapikselowa MOS 1/2,3 
Obiektyw

10,2–30,6 mm f/2–4,9 (ekwiwalent 28–84 mm w aparacie pełnoklatkowym)

4,3–151 mm f/3,4–6,9 (ekwiwalent 24–840 mm w aparacie pełnoklatkowym)

10,4–37,1mm f/1,8-4,9 (ekwiwalent 28–100 mm w aparacie pełnoklatkowym)

4,5-18 mm f/2-4,9 (odpowiednik zakresu 25-100 mm w aparacie pełnoklatkowym)

4,3–129 mm f/3.3-6.4.(odpowiednik 24–720 mm w aparacie pełnoklatkowym)

Waga 209 g

298 g

281 g

247 g 282 g
Plusy

Największa matryca z prezentowanych modeli (lepsze zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych i bardziej widoczne rozmycie tła)

Możliwość fotografowania w RAW (formacie do późniejszej edycji)

Bardzo kompaktowe rozmiary

Jasny obiektyw

Obrotowy ekran (ulatwia robienie selfie)

Bardzo duży zoom optyczny (umożliwia zrobie zdjęcia nawet bardzo oddalonych obiektom)

Atrakcyjny tryb macro z możliwością ustawienia ostrości na obiekcie oddalonym zaledwie o 1 cm.

Najaśniejszy obiektyw z prezentowanych modeli (ładniejsze rozmycie tła oraz lepsze efekty w trudnych warunkach oświetleniowych)

Posiada „gorącą stopkę” dzięki której można podłączyć do aparatu dodatkowe akcesoria np. lampę błyskową, mikrofon, czy monitor podglądowy

Odporność na wodę, kurz i mróz

Jasny obiektyw na szerokim kącie

Filmy z prędkością 120 klatek na sekundę 

Matryca o mniejszej liczbie pikseli lepiej radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych.

Atrakcyjny tryb macro z możliwością ustawienia ostrości na obiekcie oddalonym zaledwie o 1 cm. 

Funkcja Post-Focus, która pozwala na wybór punktu ostrości po wykonaniu zdjęcia

Duży zoom

Zdjęcia 3D

Dodatkowy pierścień na obiektywie umożliwiający manualne ostrzenie i zmianę ogniskowej.

 

Minusy

Brak wideo 4K

Najmniejszy zoom optyczny z prezentowanych modeli 

Brak możliwości tworzenia panoram i zdjęć 3D

Brak formatu RAW

Niedotykowy ekran

Ciemny obiektyw, który może utrudnić zrobienie zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach 

Brak ładowarki do baterii w zestawie (ładowanie akumulatora poprzez podłaczenie aparatu do sieci)

Brak rozdzielczości 4K w filmach

Aparat gubi się przy ustawianiu odpowiedniego balansu bieli w zaciemnionych miejscach

Brak trybu manualnego

Wyświetlacz z małą rozdzielczością i podatny na zarysowania

Niedotykowy ekran

Brak ładowarki do baterii w zestawie (ładowanie akumulatora poprzez podłaczenie aparatu do sieci)

Ciemny obiektyw, który może utrudnić zrobienie zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach 

Umieszczenie lampy błyskowej zaraz za gripem może powodować przypadkowe zasłonięcie ręką

Zestawione przez nas modele aparatów umożliwią Państwu zrobienie dobrych jakościowo zdjęć. Każdy z nich będzie dobrze działać w trybie automatycznym, ale będzie też dawał duże możliwości w rozwijaniu swoich umiejętności fotografowania i poznawania wszystkich ustawień wpływających na zdjęcia, do czego gorąco zachęcamy. Każdy z aparatów ma indywidualne cechy, dzięki którym dla jednych będzie to najlepszy możliwy wybór, jednak inny nabywcy mogą nie być do końca zadowoleni.

Canon PowerShot G9 X na pewno spodoba się osobom, które szukają jak najmniejszego urządzenia, by z łatwością chować je w kieszeni. Zakres ogniskowej powinien wystarczyć do większości typowych zdjęć z wakacji. Niestety brakuje w nim możliwości filmowania w 4K i fotografowania panoram.

Nikon Coolpix A900 będzie doskonałym wyborem, dla osób które uwielbiają korzystać z dużego zooma i fotografować detale oddalonych budynków lub wierzchołki gór. Trzeba również pamiętać o tym, że Nikon nie posiada dotykowego ekranu, co w obecnych czasach gdy każdy posiada smartfona z takim wyświetlaczem, bywa kłopotliwe.

Sony RX100 Mark II posiada jasny obiektyw z ciekawym zakresem ogniskowych. Dzięki niemu na pewno uda nam się zrobić wiele atrakcyjnych wakacyjnych portretów. Nim jednak też nie nagramy filmu w 4K. Można mieć też zastrzeżenia co do jakości obudowy tego aparatu, ale na plus zasługuję umieszczenie "gorącej stopki" do której możemy dokupić ciekawe akcesoria.

Olympus Tough TG-5 to jedyny w naszym zestawieniu aparat odporny na wodę, kurz i zgniatanie. Sprawia to, że ten model staję się idealny rozwiązaniem na plaże, gdzie piasek i morskie fale mu nie straszne. W związku z tym, że ekran pokryty jest powłoką chroniącą go od wody tutaj również nie skorzystamy z możliwości dotykowej obsługi.

Lumix TZ80 to najbardziej budżetowe rozwiązanie z tych które zaproponowaliśmy. Aparat ma wiele bardzo ciekawych trybów fotografowania oraz dodatkowych możliwości jak na przykład Post Focus, dzięki której będziemy mogli skorygować ustawienie ostrości w późniejszej postprodukcji. Trzeba się jednak liczyć z trochę ciemniejszym obiektywem i większą wagą aparatu.

 

Jeśli nadal nie są Państwo pewni co do swojej decyzji to zachęcamy do kontaktu z naszą obsługą sklep@fotoplus.pl lub 12 294 60 60