Canon EOS R w naszych rękach

Grzegorz Gumula • 13 listopada 2018 • 8 min

Canon EOS R w naszych rękach

Nareszcie jest! Odpowiedź na pytanie "Co pokaże Canon?

W dobie rozwijających się technologi było tylko kwestią czasu kiedy firma Canon zaprezentuje swojego pierwszego pełnoklatkowego bezlusterkowca. Wiele osób twierdzi, że Canon, jak i Nikon trochę zaspali w czasie, gdy Sony delikatnie mówiąc zdominował rynek bezlusterkowców. Mimo późnego przebudzenia trzeba przyznać, że Canon nie próżnował, obserwując jak system tych małych aparatów się rozwija. Zaczęto projektować zupełnie nową konstrukcję a wraz z nią nową optykę. Nowe szkła wyposażone w mocowanie Canon RF zachwycają jakością wykonania oraz świetnymi parametrami technicznymi. Do wyboru mamy na razie 4 obiektywy: Canon RF 24–105mm f/4L IS USM, Canon RF 28–70mm f/2L USM, Canon RF 35mm f/1.8 Macro IS STM, Canon RF 50mm f/1.2L USM.

 

Konstrukcja wykonana ze stopu magnezowego

Pierwsze co przychodzi na myśl, gdy bierzemy aparat w swoje ręce to solidne wykonanie, doskonale leży w dłoni, nawet jeżeli ktoś ma dość spore palce. odlew ze stopu magnezowego jest bardzo dobrze uszczelniony, dosłownie każdy guzik czy pokrętło posiada uszczelnienia co doskonale chroni wnętrze przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Duży PLUS dla Canona. Tutaj warto zaznaczyć, że innowacją są zamykające się po wyłączeniu aparatu lamelki. Oznacza to, że matryca jest chroniona podczas zdejmowania obiektywu. Doskonale zrozumieją to osoby filmujące bezlusterkowcami, gdzie w konkurencyjnych modelach, każda wymiana obiektywu to potencjalne ryzyko dostania się drobinek kurzu na matrycę. Dlaczego konkurencja wcześniej na to nie wpadła ?!

Funkcjonalność EOS-a R

Aparat posiada dwa główne pokrętła nastaw. Jedno zaraz pod kciukiem, a drugie obsługujemy palcem wskazującym. Możemy zdecydować, które pokrętło ma odpowiadać za przysłonę, a które za czas migawki. Rozmieszczenie pozostałych przycisków oraz pokręteł jest bardzo intuicyjne, co więcej niemal każdy guzik w modelu Canon EOS R możemy przypisać pod daną funkcję, takich konfigurowalnych klawiszy jest aż 13. Ułatwia to współpracę z aparatem szczególnie osobą, które były przyzwyczajone do innego systemu. Innowacją jest pasek dotykowy, dwa przyciski dotykowe z prawej strony wyświetlacza, które możemy zaprogramować np. poprzez dotknięcie jednej z dwóch strzałek mamy możliwość ustawić jako dwie niezależne wartości balansu bieli natomiast przesunięcie między strzałkami skutkować będzie zmianą wartości stopniowo. Wizjer OLED jest bardzo czytelny i wyrazisty za sprawą swojej rozdzielczości 3,69Mpix. W pełni odchylany, regulowany wyświetlacz LCD o przekątnej 3,15" jest dotykowy, dzięki czemu mamy dostęp do najważniejszych funkcji, a także do łatwego manualnego ustawienia ostrości funkcją dotykowego i przesuwanego AF podczas patrzenia przez wizjer aparatu. Dodatkowo na górnej części konstrukcji jest dodatkowy wyświetlacz, który może przydać się nie tylko podczas fotografii, ale i filmowania.

Fotoplus EOS R Open Days 

Dnia 12.10.2018 sklep FOTO PLUS wraz z firmą Canon zorganizował wydarzenie na którym, każdy mógł przyjść i przetestować możliwości pierwszego pełnoklatkowego bezlusterkowca od Canona. Zobaczcie jak sprzęt został oceniony przez ekipę JestHyper w recenzji "Wracamy do Canona"

  

Wnętrze EOS-a R

Sercem każdego aparatu jest jego matryca. Tutaj to serce jest duże. Pełnoklatkowa matryca CMOS ma ponad 31Mpix co skutkuje wyrazistym, pełnym szczegółów obrazem, duża matryca to nie tylko więcej szczegółów, ale też możliwość pracy na wyższych wartościach ISO a tutaj są one naprawdę imponujące ISO 50-102400. Filmowanie w trudnych warunkach oświetleniowych nie jest przeszkodą. Podczas testów aparat świetnie radził sobie przy wartości ISO 6400.

Rejestrowanie filmów w wysokiej rozpiętości tonalnej, płaski profil obrazu Canon C-Log pozwala na zaawansowaną pracę z kolorem i uzyskanie profesjonalnej jakości w postprodukcji. Zapis w rozdzielczościach 4K 3840 × 2160 30kl./s, Full HD 60kl./s oraz HD 120kl./s. Zapis w rozdzielczości 4K odbywa się w cropie 1.7x co oznacza, że aparat wykorzystuje wycinek matrycy około 12Mpix co jest odpowiednikiem typowej kamery filmowej super 35mm. Jakość 4K 10-bit 4:2:2 na wyjściu HDMI daje jeszcze większe możliwości, gdy używamy zewnętrznego rekordera. Aparat posiada bardzo zaawansowaną technologię Dual Pixel CMOS AF, która pomaga precyzyjnie i płynnie ustawiać ostrość na rejestrowanym obiekcie zarówno podczas fotografowania jak i filmowania w rozdzielczości FullHD  i 4K. Wyjątkowo szybki i precyzyjny AF potrafi ustawiać ostrość zaledwie w 0,05s i jest skuteczny w rekordowo słabym oświetleniu (do-6EV). System korzysta z 5655 pól pomiarowych i obejmuje zdecydowaną większość powierzchni matrycy. Funkcje ułatwiające ustawienie manualnie ostrości to: Focus Paking wskazujący ostry obszar za pomocą kolorowej linii, funkcja Dual Pixel Focus Guide doskonale znana z profesjonalnych kamer Canon, pokazująca za pomocą strzałek miejsce ustawienia ostrości i czy ostrość znajduje się przed, czy za rejestrowanym obiektem. Canon EOS R jest wyposażony między innymi w jeden slot na karty SD, gniazdo słuchawkowe i minizłącze mikrofonowe oraz inne złącza pozwalające na rozbudowę zestawu do filmowania.

Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS R

EOS R posiada także walory świetnego aparatu reporterskiego. Minimalny czas otwarcia migawki to 1/8000s, zdjęcia seryjne wykonuje z prędkością 8kl./s, wyjątkowo szybki i precyzyjny autofokus czy w tzw. tryb cichy migawki, który również został przetestowany i z czystym sumieniem muszę przyznać, że jest praktycznie niesłyszalny. 

Zupełnie nowa optyka z mocowaniem RF oraz dodatkowym programowalnym pierścieniem

Dzięki pozbyciu się lustra zmniejszyła się odległość mocowania od matrycy, to z kolei pozwoliło inżynierom Canona stworzyć zupełnie nową optykę i to z naprawdę wspaniałymi parametrami. Zupełną innowacją jest manualny, dodatkowy pierścień, do którego możemy przypisać np. ustawienie przysłony, ISO, korekcji EVF. Manualne ustawienie ostrości jest przenoszone elektronicznie, co pozwala odwrócić kierunki, jest to szczególnie przydatna funkcja podczas stosowania follow focusa ale także dla osób, które przechodzą z innego systemu.

Obiektyw Canon RF 24-105mm f/4L IS USM

To najbardziej uniwersalny obiektyw systemu RF. Jego rozmiary są stosunkowo niewielkie, cechują go doskonałe właściwości optyczne i mechaniczne. Obiektyw posiada wbudowany stabilizator obrazu. Adapter jest także uszczelniany i posiada szybki bezgłośny silnik nano USM

Obiektyw Canon RF 50mm f/1.2L USM

Najwyższej klasy obiektyw systemu RF. Jest to super jasny obiektyw standardowy, którego cechują doskonałe właściwości zarówno optyczne, jak i mechaniczne. Pozwala na uzyskanie wyjątkowo ostrych zdjęć. Użytkownicy docenią możliwości płytkiej głębi ostrości przy pełnym otworze przysłony. Obiektyw jest uszczelniony i posiada szybki i bezgłośny silnik USM.

 

Obiektyw Canon RF 28-70mm f/2,0L USM

Uniwersalny zoom, dość pokaźnych rozmiarów, który jakością obrazu dorównuje obiektywom stałoogniskowym. Przysłona f/2,0 daje swobodę twórczą nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Szczególnie dedykowany dla profesjonalistów. 

Obiektyw Canon RF 35mm f/1,8 IS MACRO STM

Ten obiektyw wyróżniają bardzo kompaktowe rozmiary i uniwersalność. Jest jasny, posiada szeroki kąt widzenia, pozwala na zbliżenia makro i jest wyposażony w silnik krokowy STM, który umożliwia płynną i cichą regulację ostrości, co jest szczególnie istotne podczas filmowania.

Właściciele szklarni Canona nie będą zrozpaczeni.

Wraz z nowym systemem, Canon pomyślał także o obecnych użytkownikach, którzy posiadają obiektywy z systemem EF. Obiektywy EF można bez problemu podpiąć do EOS-a R poprzez zastosowanie jednego z trzech dostępnych adapterów.

Adapter Canon EOS R Mount Adapter EF-EOS R

Standardowy adapter Mount Adapter EF-EOS R EOS R umożliwia bezproblemowe korzystanie z obiektywów EF-S i EF w bezlusterkowcach EOS R.

Adapter Canon EOS R Drop-In Filter mocowanie EF-EOS R 

Podobnie jak adapter standardowy posiada te same funkcje. Dodatkowo mamy możliwość zastosowania filtra np. polaryzacyjnego lub ND. Szczególnie przydatne, gdy posiadamy szeroki obiektyw, gdzie stosowanie filtrów standardowych na końcu obiektywu jest problematyczne.

Adapter Canon EOS R Control Ring Mount Adapter EF-EOS R

Adapter posiada te same funkcje co adapter standardowy, natomiast dodatkowo wyposażono go w pierścień regulacji. Pierścień można dostosować do własnych potrzeb i łatwo zlokalizować bez konieczności odrywania aparatu od oka.

Rozbudowane funkcje WiFi, Bluetooth

Model EOS R zaprojektowano z myślą o fotografach i filmowcach będących w ciągłym ruchu. Zawsze włączona technologia Bluetooth o niskim poborze energii umożliwia parowanie aparatu ze smartfonami, a wbudowany moduł Wi-Fi pozwala udostępniać materiały za pomocą serwisów w chmurze. Tryb zdalnej pracy zapewnia jeszcze większą swobodę i twórcze możliwości.

Dlaczego warto mieć Canon EOS R?

Ten aparat wyznacza nowe standardy, testy potwierdziły to o czym zapewnia nas producent. Konstrukcja modelu jest solidna w pełni uszczelniana. Posiada wiele innowacyjnych rozwiązań dotychczas niespotykanych u konkurencji. Canon utrzymuje, że EOS R może być doskonałą alternatywą dla osób przymierzających się do modelu 6D mark II i faktycznie tak jest. W mojej opinii jest to doskonałe narzędzie zarówno dla filmowców jak i fotografów. 

Autorem tekstu jest:  Grzegorz Gumula - Filmowiec z zamiłowania, pasjonat nowinek technologicznych sprzętu fotograficznego i filmowego